مجله فرنام‌بیوتی

کیفیت چیست ؟ بهترین، ساده ترین و کاربردی ترین تعریف از کیفیت و ابعاد کیفیت

ابعاد کیفیت:

تعریف های زیادی از کیفیت شنیده بودم اما تعریف استاد عزیزم جناب آقای دکتر روستا در زمانی که در دانشگاه شهید بهشتی در مقطع کارشناسی دانشجو بودم خیلی به دلم نشست.

استاد گفتند سه حرف اصلی کیفیت ک ی ف است یعنی کیف (Keyf). کیفیت یعنی کِیف مشتری. یعنی کاری کنید که مشتری کیف کند.

البته از کیفیت تعریف های متفاوتی ارائه شده اما این تعریف همانطور که گفتم خیلی به دلم نشست و سالها بعد شاید بیش از 15 سال بعد وقتی کارخانه فرنام آرنا رو با راه اندازی و تولید و ارائه ی انواع محصولات لاک پاک کن شروع کردیم آویزه گوشم بود و تمام تلاش خودمون یعنی تلاش تیم کاری مون رو به کار گرفتیم تا محصولات و لاک پاک کن های با کیفیت و آستون با کیفیت تولید کنیم که مشتریان کیف کنند.

انواع لاک پاک کن های ساروما و دیمتا حاصل کار من و همکاران خوب من بود که در قالب این محصولات، ابعاد مختلف کیفیت از نگاه آکادمیک و دانشجویی را به سادگی تعریف می کنم.

کیفیت عملکرد:

یکی از ابعاد کِیف مشتری یا همان کیفیت، کیفیت عملکرد است. کیفیت عملکرد یعنی اینکه محصول تولید شده همان کاری را که از آن انتظار داریم و بابت آن طراحی و تولید شده به خوبی انجام دهد. مثلا ما از یک لاک پاک کن با کیفیت و استاندارد انتظار داریم که لاک روی ناخن های دست را به راحتی پاک کند. بنابراین سعی کردیم در فرمول لاک پاک کن ها از موادی استفاده کنیم که ضمن تضمین سلامت قدرت پاک کنندگی بالایی داشته باشد.

خاطرم هست که وقتی یکی از شرکت های پخش استانی که درخواست نمایندگی داشت و می خواست که نمایندگی پخش و توزیع و فروش محصولات دیمتا و ساروما رو در استان خودش داشته باشد ابتدا با دیدن کاتالوگ های ما درخواست نمونه محصول کرد و اقدام به خرید نمونه کرد و ما هم از هر محصول یک دونه به عنوان نمونه فرستادیم.

یادمه که تماس گرفته بود با من و از کیفیت عملکرد لاک پاک کن ها تعریف می کرد و می گفت سه لایه لاک زدم. اولین لایه لاک پر رنگ قرمز زدم و صبر کردم بعد از اینکه خشک شد یک لایه لاک دیگه از همون لاک زدم و بعد از خشک شدن یک لایه هم لاک اکلیلی که خانومای محترم خوب می دونن که پاک کردنش چقدر سخته زدم و فردای اون روز با پد لاک پاک کن ساروما و یکبار هم با استون صد در صد دیمتا اونها را پاک کردم. به راحتی لاک ها رو پاک کرد. مخصوصن لاک پاک کن اسفنجی ساروما که یک ثانیه ای بود.

وقتی این واقعه رو برام پشت تلفن تعریف می کرد توی دلم گفتم انتظاری جز این هم نداشتم چون روی کیفیت عملکرد محصول واقعا کار کرده بودیم. نه تنها به صورت علمی بلکه به صورت عملی همین کارها و تست ها رو خودمون قبل از اینکه محصول رو روانه ی بازار کنیم انجام دادیم و از کیفیت عملکرد لاک پاک کن ها مطمن شدیم.

این تعریف ساده کیفیت عملکرد بود.

مشخصات:

یکی دیگه از ابعاد کیفیت مشخصات محصول هست که به معنی مشخصات تکمیلی و ثانویه محصول محسوب میشه

برای پاک کردن لاک می تونستیم از حلال های قوی با بوی تند و زننده استفاده کنیم که ارزانتر هم بودند اما خوبیه لاک پاک کن های دیمتا و ساروما صرفن به قدرت پاک کنندگی شون نیست. استفاده از حلال ها و رایحه های خوش عطر و بو باعت می شه که بلافاصله بعد باز کردن قوطی لاک پاک عطر و رایحه اون در یک اتاق چند متری و فضای اطراف پخش بشه.

کاش تکنولوژی اونقدر پیشرفت کرده بود که همین الان که این مقاله رو می خونید و تصویر لاک پاک کن ساروما و دیمتا رو می بینید رایحه اون هم پخش می شد و یا اینکه کاش می تونستید برید به سایت فرنام بیوتی و رایحه ی محصولات رو دانلود کنید.

باز کردن و استفاده از لاک پاک کن های ساروما و دیمتا در یک جمع نه تنها باعث اذیت شدن اطرافیان به خاطر بوی تند حلال ها نمی شه بلکه باعث لذت بردن اطرافیان از پخش شدن رایحه های اون می شه چون ما در استفاده از حلال ها و رایحه های خوش عطر و بو صرفه جویی نمی کنیم.

در تعریف مشخصات جانبی می تونم بگم که جای برشی که برای پد کاسه ای لاک پاک کن ساروما پیش بینی کردیم که مصرف کننده عزیز بتونه براحتی پد رو از داخل کاسه ی برداره و استفاده کنه یکی دیگه از ویژگی ها و مشخصات جانبی کیفیت محصول محسوب می شه.

این هم از تعریف ساده مشخصات در کیفیت

قابلیت اطمینان:

ما می دونیم که هر چقدر محصولی قابلیت اطمینان بیشتری داشته باشه، مشتری راضی تری نیز خواهد داشت.

یکی از چالش هایی که لاک پاک کن ها دارن اینه که بعد از اینکه مشتری اون رو می خره بعد از مدتی پدها خشک شدن و حلالی ندارن که بتونه لاک رو پاک کنه و تبدیل می شه به یک تیکه پد خشک و مصرف کننده محترم با مشکل مواجه می شه و انگار که پولش رو دور ریخته.

ما سعی کردیم از حلال پروپیلن کربنات که میزان تبخیر شدن اون خیلی خیلی کمه و حتی اگه در قوطی لاک پاک کن تا چند ساعت هم باز بمونه خشک نمی شه استفاده کنیم.

در مورد پد کاسه ای ساروما هم که به احترام مشتریان عزیز با پوشش سیل وکیوم که انجام می شه تا زمانی که مشتری از داروخانه یا گالری خرید می کنه و محصول به دستش می رسه حتی یک گرم هم کاهش وزن نسبت به روز خارج شدن از کارخانه نداشته باشه.

لاک پاک کن ساشه ای ساروما هم که کلن جوری بسته بندی شده که تا دقیقن موقع مصرف که باز می شه پر از رطوبت و آغشته به حلال هست که می شه به راحتی لاک رو پاک کرد.

این هم از تعریف ساده قابلیت اطمینان

البته تعریف قابلیت اطمینان به فاصله بین دو خرابی در دستگاه ها هم گفته می شه یعنی وقتی دستگاهی رو که خریداری می کنید و استفاده می کنید هی پشت سر هم خراب نشه.

کیفیت تطابق:

کیفیت تطابق در واقع به مطابقت داشتن محصول با استاندارها و قوانین و مقررات گفته می شه که ساخته شدن لاک پاک کن های ساروما و دیمتا و استون خالص دیمتا بر اساس جواز ساخت دریافت شده از دانشگاه علوم پزشکی و تحت نظارت سازمان های مربوطه انجام می شه از ابعاد کیفیت تطابق محسوب می شه.

دوام:

دوام یا عمر مفید که اگه در مورد لاک پاک کن ها بخواهیم این بعد رو تعریف کنیم می شه همون تاریخ انقضاء محصولات.

حلال هایی که در تولید لاک پاک کن های ساروما و دیمتا استفاده می شه و حتی استون 100 درصد دیمتا از حلال هایی هستند که ضد عفونی کننده هستند و خراب نمی شن اما طبق قوانین و مقررات سازمان غذا دارو حداکثر تاریخ انقضا که باید روی محصولات درج بشه حتی اگه مادام العمر باشند 3 سال هست. اینکه لاک پاک کن که مشتری خریداری می کنه در بازه زمانی تاریخ تولید و انقضای خودش درست کار بکنه و عملکرد مناسب داشته باشه همون بعد دوام در کیفیت هست.

پاسخگویی:

برند بایستی پاسخگوی مسائل، درخواست ها و سوالات و پرسش های مشتریان باشه و به صحبت های مشتریان گوش کنه. سعی تلاش من و همکاران من در مجموعه فرنام آرنا است و افتخاری رو بالاتر از اینکه پاسخگوی مشتریان عزیزمون باشیم نمی دونیم.

روزی یکی از مشتریان تماس گرفت و گفت این پارت محصولی که از شما خریداری کردیم این بخش از محصول آسیب دیده است که بدون هیچ سوال و جوابی درخواست کردم که مرجوع کنید، به هزینه ما، بلافاصله برای شما محصول جایگزین ارسال می کنیم و مسئله بوجود آمده را بررسی و رفع می کنیم که در آینده شاهد موارد مشابه نباشیم نه تنها برای شما بلکه برای هیچکدام از مشتریان که لبخندی زد و گفت… شوخی کردم و فقط خواستم که امتحان کنم.

زیبایی:

در مورد اهمیت بسته بندی محصول گفته می شه فقط چند ثانیه فرصت لازمه که محصول در قفسه های فروشگاه ها مورد توجه مشتری قرار بگیره. در واقع اولین چیزی که نظر مشتریان رو جلب می کنه در نخستین ارتباط نه قیمت هست و نه کیفیت بلکه زیبایی ظاهری محصول هست که مهمه.

رنگ مناسب و متناسب و طراحی زیبا و چشم نوازی بسته بندی محصول موردی بود که از روز اول طراحی محصولات و لاک پاک کن ها و استون ساروما و دیمتا توجه داشتیم و برامون مهم بود و خدا رو شکر زیبایی محصولات باعث شد که مورد پذیرش جایگاه های فروش آرایشی و بهداشتی مثل هایپراستار، فروشگاه های مایلی هایپر استار و فروشگاه های اتکا و فروشگاه های زنجیره ای رفاه و گالری ها و داروخانه های خوب کشور قرار بگیره

در مقاله سعی کردیم تا ابعاد مختلف کیفیت رو با مثال های کاربردی توضیح بدیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *